تازه های تکنولوژی

استفاده از نانوذرات برای درمان ایدز

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) یک ویروس موذی است و  دوست دارد در مکان هایی مانند مغز پنهان شود که داروهای ضد ویروس  به سختی به آن می رسند. سد خونی مغزی (BBB) از مغز در برابر عوامل بیگانه مانند میکروب ها یا مواد سمی محافظت می کند،  اما با این کار از ورود بیشتر داروها نیز جلوگیری می کند. HIV از این مزیت استفاده می کند و در مخازن ویروسی در مغز تجمع می یابد.

محققان کالج پزشکی هربرت ورتهایم (HWCOM) دراستفاده از فناوری نانو برای عبور داروهای ضد HIV از سد خونی مغزی پیشگام بوده اند. محققان HWCOM به سرپرستی Madhavan Nair ، رئیس گروه ایمونولوژی و نانوپزشکی ، یک تکنیک انقلابی را با استفاده از نانوذرات مغناطیسی الکتریکی برای انتقال داروی AZTTP ضد HIV به مغز توسعه دادند.

دانشمندان HWCOM که با همکاران خود در دانشگاه میامی کار می کنند، راهی را برای انتقال داروهای HIV به مغز و هدف قرار دادن مخازن ویروسی با استفاده از یک نانوذره خاص – یک نانوذره پلیمری تجزیه پذیر – گزارش کرده اند.

این سیستم دارورسانی می تواند مخازن ویروسی HIV/AIDS را در مغز کاهش دهد که می تواند بار ویروسی و مقدار ویروس موجود که به طور معمول به ایجاد مشکلات عصبی کمک می کند را کاهش دهد.

این مطالعه ، “نانوذرات تجمع کننده در مغز برای کمک به آستروسیت ها به منظور کاهش ویروس نقص ایمنی انسان و التهاب عصبی ناشی از سوء استفاده از دارو و استرس اکسیداتیو” ، اخیراً در مجله انجمن شیمی آمریکا،  ACS Nano منتشر شده است.

عفونت HIV در مغز می تواند باعث اختلالات عصبی مانند گیجی، از دست دادن حافظه و زوال عقل شود. این شرایط با مصرف تفریحی مواد مخدر افزایش می یابد، در این مطالعه به این موضوع نیز پرداخته شده است.

محققان در این مطالعه با استفاده از مدل های موش آزمایشی، رهایش آنتی اکسیدان ها و داروهای ضد التهابی را که سلول های مغز را در برابر استرس و التهاب ناشی از سوء مصرف مواد محافظت می کنند را نیز بررسی کردند.

این تحقیق نشان داد که “این نوع درمان ترکیبی با نانوذرات می تواند منجر به یک رژیم درمانی بسیار موثر برای افراد مبتلا به HIV  شود که به یک ماده مخدر معتاد هستند.”

 

[sdm_download id=”851″ fancy=”0″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا