تازه های تکنولوژی

رهایش DNA واکسن کووید- 19 با پچ سوزنی میکرو بدون نیاز به زنجیره سرد

بیش از 2 میلیارد نفر در سراسر جهان به طور کامل در برابر کووید -19 واکسینه شده اند. با این حال، بسیاری از افرادی که در کشورهای دارای منابع محدود زندگی می کنند نتوانسته اند واکسن دریافت کنند، تا حدی به این دلیل که این مناطق فاقد امکانات حمل و نقل و ذخیره سازی کنترل شده دمایی هستند. در حال حاضر ، محققان در ACS Nano یک پچ میکرونیدل تولید کرده اند که واکسن DNA کووید-19 را به پوست می رساند و باعث ایجاد پاسخ های ایمنی قوی در سلول ها و موش ها می شود. نکته مهم این است که می توان این پچ را بیش از 30 روز در دمای اتاق نگهداری کرد.

تا به امروز، سازمان غذا و داروی ایالات متحده به سه واکسن برای استفاده در طول همه گیری کووید 19 مجوز داده است: یک واکسن بر اساس پروتئین و دو واکسن بر اساس RNA. همه آنها باید در یخچال یا فریزر نگهداری شوند که توزیع آن ها را در مناطق دور افتاده یا با منابع محدود دشوار می کند. علاوه بر این ، واکسن ها باید توسط پرسنل مراقبت های بهداشتی به صورت عضلانی تزریق شوند. از آنجا که سلولهای ایمنی معمولاً در ماهیچه ها یافت نمی شوند، دانشمندان روشهای مختلفی را برای انتقال واکسن به پوست، که حاوی سلولهای فراوان ارائه کننده آنتی ژن (APC) است و بنابراین می تواند پاسخ ایمنی قوی تری ایجاد کند را بررسی کرده اند. هوی لی ، گوانگجون نی ، های وانگ و همکارانش می خواستند یک پچ سوزنی میکرو تهیه کنند که به طور مؤثر واکسن کووید- 19 را به زیر پوست منتقل می کند و باعث ایمنی قوی و با دوام بدون نیاز به زنجیره سرد یا تزریق دردناک می شود.

محققان واکسن خود را بر اساس DNA ساختند که ساخت آن راحت تر از RNA یا پروتئین است. این واکسن همچنین از RNA پایدارتر است. با این حال، در آزمایشات بالینی ، واکسن های DNA داخل عضلانی از نظر اثربخشی محدودیت داشته اند، زیرا برخلاف RNA یا پروتئین، DNA باید راه خود را به داخل هسته سلول پیدا کند تا بتواند عمل کند. با تحویل واکسن به پوست غنی از APC و نه عضلات، محققان استدلال کردند که می توانند شانس ورود DNA به هسته یک APC را افزایش دهند.

برای ایجاد سیستم تحویل واکسن، تیم تحقیقاتی، توالی DNA را که پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 یا پروتئین نوکلئوکپسیدی را کد می کند به سطح نانوذرات غیر سمی، متصل کرده است. درون نانوذرات یک ادجوانت (یک مولکول که به تحریک پاسخ ایمنی کمک می کند) وجود دارد. سپس ، محققان پچ میکرونیدل را با نانوذرات واکسن پوشانده اند. این پچ مستطیلی کوچک حاوی 100 میکرونیدل تجزیه پذیر است که هریک کوچکتر از یک دهم قطر نیش زنبور هستند و می توانند بدون درد به لایه بیرونی پوست نفوذ کنند. محققان این سیستم را روی موش ها آزمایش کردند و نشان دادند که پچ سوزنی میکرو کد کننده پروتئین اسپایک، بدون عوارض جانبی قابل مشاهده، باعث پاسخ های قوی آنتی بادی و سلول T می شود. به گفته محققان از آنجا که پچ های واکسن حداقل 30 روز در دمای اتاق بدون از دست دادن کارایی خود ذخیره می شوند، می توانند ابزار مهمی برای توسعه واکسن های کووید – 19 با دسترسی جهانی باشند.

Separable Microneedle Patch to Protect and Deliver DNA Nanovaccines against COVID-19, ACS Nano 2021, 15, 14347−14359

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا