آزمایشگاه ها

آزمایشگاه نانوتکنولوژی

به‌طورکلي فناوري نانو توانمندي توليد مواد، ابزار و سيستم‌هاي جديد در سطح اتمي و مولکولي با استفاده از خواص جديدي که در مقياس نانو ظاهر مي‌شود، است. طبق تعريف استاندارد ISIRI/TC229/12098 سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، نانو فناوري عبارت است از: «به‌کارگيري دانسته‌هاي علمي براي کنترل و استفاده از مواد نانومقياس به‌گونه‌اي که خواص و پديده‌هاي مرتبط با اندازه مشاهده شود».

بسیاری از چیزهای منظمی که پیرامون ما در طبیعت وجود دارد و ما کمتر به آن دقت کرده‌ایم، از ساختارهای نانومتری برخوردارند که دانشمندان از آن‌ها الگو می‌گیرند. درگذشته نانو را با عنوان فیزیک اتمی می‌شناختند، اما پس از کاربردی شدن آن، نام آن به فناوری نانو تغییر یافت، به همین دلیل نانو یک علم جدید نیست، اما صنعتی شدن آن زندگی انسان را دگرگون ساخته است. قرن بیست و یکم، قرن فناوری نانو مهم‌ترین دوران صنعت به شمار می‌رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه‌جویی و آرامش نامیده می‌شود.

نانومتر یک واحد اندازه‌گیری برابر با یک میلیاردیم متر (9-10 متر) است و تمام اشیاء و موجوداتی که اندازه آن‌ها در حد 1 تا 100 نانومتر است، اشیاء و موجودات نانومقیاس نامیده می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا