آزمایشگاه نانوتکنولوژیخدمات تخصصی

طیف سنجی UV-VIS

مطالعه ی ساختار مواد ازطريق بررسی برهم کنش تابش الکترومغناطيسی با ماده . در این گونه برهم کنش ها تابش الکترومغناطیسی را می توان به عنوان مجموعه ای از بسته های انرژی مجزا به نام فوتون (Photon) در نظر گرفت. همچنین تابش الکترومغناطیسی علاوه بر خاصیت ذره ای دارای خاصیت موجی نیز هست. بر اساس تئوری موجی، تابش الکترومغناطیسی از دو مؤلفه میدان‌ الکتریکی و میدان مغناطیسی ساخته شده‌است.

آنچه طيف سنجی دنبال می کند:

  • طيف سنجی ، با مجموعه متنوعی از روشهای مختلف آزمايشگاهی به دنبال پاسخ دادن سوالاتی است در مورد موضوعاتی از قبيل ساختار مولکولی، طول و انرژی پيوندها، ترازهای انرژی الکترونها، آرايش هسته، چرخش مولکولها و…
  • مطالعه ی برهم کنش هر ناحيه ی خاص از طيف امواج الکترومغناطيسی اطلاعاتی خاص در مورد نمونه به ما می دهد .طیف‌سنجی جذبی مرئی – فرابنفش (UV-Vis Spec)جذب (Absorbance) فرآیندی است که در آن یک ماده به طور گزینشی، انرژی فرکانس های خاصی از تابش الکترومغناطیسی را جذب نموده و در نتیجه پرتو تابشی اولیه را تضعیف می کند. طیف سنجی فرابنفش و مرئی، جذب تابش الکترومغناطیسی توسط ماده در ناحیه فرابنفش / مرئی است. مولکول های آلی، گونه های معدنی و کمپلکس های انتقال بار سه دسته مهم از جاذب ها در طیف سنجی فرابنفش و مرئی هستند. مهمترین انتقالات ترکیبات آلی مربوط به دو انتقال n به *π و π به *π  است. الکترون های مسئول جذب در گونه های معدنی در اوربیتال های d و f قرار دارند و جذب انتقال بار در کمپلکس ها نیز محصول یک نوع فرآیند اکسایش/کاهش درونی است. ممکن است تمام انرژی یک فرکانس از تابش توسط ماده جذب نشود. عبور (transmittance) مقیاسی از کمیّت نور جذب نشده است. جذب نیز یک کمیّت بدون واحد است که با غلظت رابطه مستقیم دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا