میکروبیولوژی علم مطالعه کلیه موجودات زنده است که برای مشاهده با چشم غیرمسلح بسیار کوچک هستند. این گروه شامل باکتری ها، آرکئا، قارچ ها، پروتوزوئرها، جلبک ها، پریونها و ویروسها هستند که در مجموع به عنوان “میکروب” شناخته می شوند.

این میکروب ها در چرخه مواد مغذی، تخریب زیستی/ تصفیه زیستی، تغییرات آب و هوایی، فساد مواد غذایی، علت و کنترل بیماری و بیوتکنولوژی نقش اصلی دارند. با تشکر از قابلیت کاربردی بودن آنها، میکروب ها را می توان از طرق مختلف به کار گرفت: ساخت داروهای نجات دهنده زندگی، تولید سوخت های زیستی، تمیز کردن آلودگی و تولید/ فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی.

میکروبیولوژیست ها میکروب ها را مطالعه می کنند و برخی از مهمترین اکتشافاتی که جامعه مدرن را مورد حمایت قرار داده است، نتیجه تحقیقات میکروب شناسان مشهوری مانند جنر و واکسن وی علیه آبله، فلمینگ و کشف پنی سیلین، مارشال و شناسایی ارتباط بین عفونت هلیکوباکتر پیلوری و زخم معده و zur Hausen شناسایی ارتباط بین ویروس پاپیلوما و سرطان گردن رحم میباشد.

تحقیقات میکروب شناسی برای پاسخگویی به بسیاری از آرزوها و چالش های جهانی فعلی، مانند حفظ غذا، آب و انرژی برای جمعیت سالم در یک زمین قابل سکونت، مرکزی بوده و هست. تحقیقات میکروبیولوژی همچنین به پاسخگویی به سوالات بزرگی از جمله “حیات روی زمین چقدر متنوع است؟” و “آیا حیات در جای دیگری از جهان وجود دارد” کمک خواهد کرد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *