آموزش نانو

نانو به زبان ساده

این روزها همه جا صحبت از فناوری نانو است و هر روز در اطراف مان محصولاتی به ما معرفی می‌شوند که گفته می‌شود با فناوری نانو ساخته شده‌اند و کارایی‌شان متفاوت است. اما فناوری نانو چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم نانوفناوری را به زبانی ساده تعریف کنیم.

از قدیم گفتن اگر آب هم در جایی بماند گندآب می‌شود. تحول در زندگی لازمه پیشرفت شخصی و اجتماعی است. همه‌­ی ما در زندگی روزمره به دنبال تحول هستیم. تحولاتی که زندگی ما را متمایز می­‌کند.  تغییرات، هر چند کوچک، زندگی ما را از روزمرگی در می­‌آورد.

در طول تایخ تحولات بزرگی در علم و فناوری باعث ایجاد آسایش در زندگی ما شده است. ماشین بخار ایده استفاده از بخار آب برای تولید نیروی مکانیکی را عملی کرد و این نیروی مکانیکی در بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانجات باعث کاهش فشار بر روی نیروی انسانی شد. راه آهن سراسری در بسیاری از کشورها موجب تسهیل حمل و نقل شد و هزینه و زمان جابجایی را کاهش داد. اتومبیل‌­های شخصی به همه ما اجازه داد تا ضمن کاهش زمان جابجایی آزادی عمل برای برنامه­‌ریزی سفرهایمان داشته باشیم. کامپیوتر موجب شد تا بسیاری از امور روزانه‌مان تسهیل پیدا کند اما تحولات فناوری هیچ وقت محدود به این تغییرات نشده و نخواهد شد.

نانو به زبان ساده
نانو به زبان ساده

شکل ۱. ماشین بخار

نسل جدید تحولات در علم و فناوری، ایجاد تغییر در خواص مواد و استفاده از این تغییرات در وسایل و سامانه­‌ها است. فناوری نانو فناوری ایجاد تغییر و تحول در ویژگی­‌های مواد است. این تغییرات، هرچند کوچک، موجب گستره بزرگی از تغییرات در صنایع وابسته به آن ماده می­‌شود. مثلا فرض کنید به کمک فناوری نانو شیشه‌­ای بسازیم که گرما را از خود عبور نمی­‌دهد. این تغییر در ویژگی باعث می‌­شود شیشه مقاوم در برابر انتقال گرما جایگزین بسیاری از شیشه‌­ها در ساختمان­‌ها شود.

نانو به زبان ساده
نانو به زبان ساده

شکل ۲. شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی

بنابراین فناوری نانو فناوری تحول در خواص مواد است. اما این خواص چرا تغییر می­‌کند؟ چطور فناوری نانو می‌­تواند سبب بهبود در خواص مواد شود؟ این تغییر خواص چقدر می تواند موجب کاربرد­­های جدید شود؟ در مقالات بعدی به این موضوعات خواهیم پرداخت و به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا